2023-10-05 13:10:42

Terenski stručni skup učitelja i nastavnika povijesti

U srijedu 27.rujna 2023. održano je prvo ovogodišnje Stručno vijeće učitelja i nastavnika povijesti naše županije i to u obliku terenskog obilaska nama susjedne Virovitičko-podravske županije.

Tema skupa bila je Plemićki dvorci i kurije – dodir prošlosti i sadašnjosti. Posjetili smo tri lokacije i stekli nova znanja, ali i ideje za nastavnu praksu.

Najprije smo se zaustavili u Grabrovnici u „Kući Petra Preradovića“ . Interpretacijskim centrom proveo nas je voditelj Srećko Mijatović i pri tom pokazao kako se teme Hrvatskog narodnog preporoda i Vojne krajine mogu približiti učenicima raznim interaktivnim i multimedijskim sadržajima.

Kolegica Valerija Jakupec- Zvonar  iz OŠ Petra Preradovića u Pitomači podijelila je s nama iskustvo izvanučioničke nastave pod nazivom „Kod Petra u gostima“.

Naš domaćin i vodič kroz Virovitičko-podravsku županiju i grad Viroviticu bio je prof. Matija Gosler iz SŠ Marka Marulića u Slatini inače voditelj ŽSV-a nastavnika geografije. Upoznao nas je sa prirodno-geografskim i kulturno-povijesnim obilježjima slavonske Podravine te vodio u obilasku Virovitice koja zbog mnoštva drvenih  mostića oko Dvorca Pejačević s pravom nosi naziv „mala Venecija“.

U sklopu terenskog stručnog skupa posjetili smo dva plemićka dvorca koja su danas pretvoreni u muzeje i nude brojne zanimljivosti i sadržaje uz korištenje suvremenih tehnologija i multimedije tako da su obilasci osmišljeni na modernistički i zabavan način. U oba dvorca imali smo i stručno vodstvo.

Dvorac Pejačević danas je Gradski muzej Virovitice koji uz povijest grada i ove plemićke obitelji ima u stalnom postavu izložbu „Drveno doba“ koja prati život drveća od šume do interakcije s čovjekom

Dvorac Janković u Suhopolju danas je Posjetiteljski centar  koji uz muzejski postav nudi i hotelski smještaj, restoran, multimedijsku dvoranu i druge popratne sadržaje namijenjene posjetiteljima, a posebno je zanimljiva interaktivna šetnja s tabletima oko dvorca koju pomoću QR kodova vodi sam grof Janković.

Skup smo završili obilaskom  crkve sv. Terezije Avilske u Suhopolju koja svojom arhitekturom i posebnošću privlači poglede i interes svih koji uz nju prolaze. Na vrlo zanimljiv način s poviješću crkve i Suhopolja upoznali su nas župnik Ljubo Krmar i umirovljena profesorica Gordana Čurik.

Tijekom terenskog skupa angažirali su se i naši učitelji koji su istražili vezu plemićkih obitelji sa slavonskom Podravinom u kojoj su ostavili neizbrisiv trag.  Tako nam je o grofovima Pejačević govorila Biljana Kantar Vargek iz OŠ Molve a o grofovskoj obitelji Janković Lidija Petras iz OŠ Braća Radić, dok nam je o svom rodnom kraju i školi koju je pohađala u Suhopolju govorila Marija Harambaša iz OŠ Mihovila Pavleka Miškine.

Terenski obilazak smo zaokružili svojevrsnom „izlaznom karticom“ koju je kao primjer korištenja digitalnih alata u vrednovanju ishoda pripremila Ana-Marija Martan iz Gimnazije Fran Galović, voditeljica ŽSV-a nastavnika povijesti Koprivničko-križevačke županije.

Svaka od navedenih lokacija probudila je dodatnu znatiželju i interes svih sudionika tako da se svugdje odužio posjet te smo na stručnom usavršavanju proveli cijeli dan. Na skupu je sudjelovalo 33 učitelja i nastavnika povijesti naše županije što pokazuje da je ovakav vid edukacije izrazito potreban i koristan te će se mnogo toga viđenog i doživljenog sa sigurnošću implementirati u nastavnoj praksi i organizaciji budućih izvanučioničkih nastava za naše učenike.

Vjerujem da će ova terenska nastava ostati u sjećanju i našoj kolegici Radmili Košćak koja je od 1.rujna u mirovini. Želimo joj  puno zdravlja te sretne i ispunjene dane!

Hvala svima na odazivu i  doprinosu realizaciji skupa!

Više fotografija sa skupa pogledajte OVDJE

Voditeljica ŽSV-a učitelja povijesti Koprivničko-križevačke županije

Jasminka Fanuko-Polančec, učiteljica savjetnica


Osnovna škola "Podolice" Koprivnica